Teď se fakt nemůžu učit!

fiji-293826_1280

Určitě to znáte. Učíte se už nějakou dobu a najednou přijde něco, co vám v tom brání. Náročný projekt v práci, na který myslíte i v době volna nebo zkouškové období, anebo stěhování. Tahle doba, kdy se učit fakt nejde, zákonitě někdy přichází. Nemá smysl se s tím „prát“ a nutit se do toho, když vám myšlenky stejně budou odbíhat k tomu, co je pro vás v tuhle chvíli nejdůležitější.

Stejně byste si z toho totiž moc nezapamatovali. Jedna z věcí, které jsou pro rychlé učení (tzn. snadné zapamatování) potřeba, je soustředit se v dané chvíli jen na to, co se učím. Pokud ale máte mozek plně zaměstnaný přemýšlením, jak ten úkol v práci zvládnete a co všechno kolem toho je potřeba ještě udělat, anebo plánujete, jak bude vypadat rozmístění nábytku v novém bytě, těžko se budete soustředit na nová slovíčka.

Moje rada je: udělejte si přestávku. Přerušte na tuto dobu učení, ale dejte si závazek, že se k tomu vrátíte, až projekt, zkouškové období nebo stěhování skončí. Stanovte si přesně datum, kdy s tím zase začnete. Dejme tomu, že máte třeba datum odevzdání projektu 11. května. Nechte si po tomto datu pár dní (včetně víkendu) volno, dokončení projektu nebo přestěhování oslavte, a na 15. května si naplánujte, že s učením jazyka zase začnete. Dejte si tento termín do kalendáře předem, když se rozhodnete si udělat přestávku. Budete vědět, že máte přesný termín, kdy zase začnete, a nebude to jako že jste se na to vykašlali a že zase jednou, někdy, až pak, budete začínat úplně od začátku.

Řeknu vám, jak jsem na tom s učením španělštiny teď já. Vím, že termín odjezdu na dovolenou se blíží, a že moje slovní zásoba ještě není nijak slavná. Něco už umím, ale to zdaleka nestačí, abych se domluvila. A v posledních 3 týdnech jsem měla jednu zakázku za druhou, což je sice fajn, ale asi mi to trošku unavilo mozek :) No ale musím se s tím nějak poprat, takže co s tím?

Vím, že je hodně důležité opakovat. Učení jazyka je vlastně kombinace učení nových věcí a opakování těch starých. Tak si večer před spaním vždycky otevřu svou obrázkovou učebnici a aspoň si zopakuju slovíčka jednoho tématu. A na příští týden chystám něco nového, co mě nastartuje. Něco, co mě opravdu donutí se té španělštině v příštích dnech věnovat naplno.

Zajímá vás, co to je? Povím vám o tom v příštím článku.

Možná vás taky bude zajímat, co dělat, když se vám nechce učit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..