Jaká výuka je nejlepší?

Jaká výuka je nejlepší

Přemýšlíte nad tím, jaká výuka je nejlepší?  Je lepší učit se podle učebnice nebo jen konverzovat? Procvičovat gramatiku?  Na tuto otázku najdete odpověď v tomto článku.

V současné době využívá moje služby tzn. hodiny angličtiny přes skype nebo osobně 7 lidí. Nabízím i výuku němčiny, ale v tuto chvíli je zájem jen o angličtinu. Někdo chodí ke mně domů, k někomu docházím nebo jezdím já. Mám ráda osobní kontakt, ale z hlediska učení na tom nezáleží.

Na čem tedy záleží?

Protože se jedná o sedm různých lidí, můžu srovnávat. Začátečnici mám jen jednu, i když ta už dnes po tři čtvrtě roce taky začátečnice není, už je schopná se domluvit. Ostatní jsou středně pokročilí až pokročilí. Chyby dělá každý, to je jasné. Kdyby všichni uměli mluvit bez chyb, nepotřebovali by učitele. Každý je ale unikát, každému jde něco líp a něco hůř, a každý dělá chyby v něčem jiném. Tady jsou čtyři z nich:

Andrea

Andrea je učitelka odborných předmětů, a má talent na výslovnost. Baví ji učit se anglickou gramatiku a srovnávat ji s českou, takže vždycky probereme nějaký gramatický jev s konkrétními příklady vět z praxe, které jí řeknu. Ona pak o tom přemýšlí a vymýšlí vlastní věty. Potřebuje všechno pochopit a najít v tom nějakou logiku.

Jana

Jana je podnikatelka, a ještě před rokem neuměla anglicky vůbec. Myslela si, že na jazyky není, ale pak si koupila můj e-book Jak se naučit jazyk za 3 měsíce tak, abyste se domluvili, a jak sama říká, „přesvědčilo mě to, že se naučím i já“. Domluvila si pak se mnou hodiny přes skype jednou týdně, a dnes už je schopná se domluvit v jednoduchých větách. V hodinách čteme, překládáme a vysvětlujeme gramatiku na větách z praxe, a hlavně všechno mnohokrát opakujeme, protože má problém se soustředit a všechno jí hned vypadává z hlavy.

Magda

Magda je farmaceut, a je schopná celou hodinu konverzovat o jakémkoli tématu. Rozumí všemu, na co se jí zeptám, takže mluvíme o tématech jako je očkování, homeopatika, nebo výživa, ale v podstatě o čemkoli, co jsme viděly nebo zažily. Její silná stránka je, že když jí chybí slovíčko, opíše to jiným způsobem, ale vždycky všechno dokáže říct. To je jedna z nejdůležitějších věcí, které se potřebujeme naučit, ať jsme začátečník nebo pokročilý. Vždycky se totiž bude stávat, že určité slovo nebudete znát a budete si muset pomoct opisem.

Stáňa

Stáňa je účetní a znám se s ní už léta. Začínala ve skupince pěti lidí; tehdy jsme probrali celou gramatiku a dělali i spoustu cvičení, včetně domácích úloh. Postupně všichni odpadli a teď už mám jen konverzační hodiny s ní. Její největší problém je rozumět rodilým mluvčím, když mluví rychle, takže v hodinách na ni hodně mluvím.  Ona sama ještě poslouchá BBC Learning English a různá videa na YouTube, mnohokrát znovu a znovu, i s přepisem textu na obrazovce.

Individuální přístup

Uvědomila jsem si, že s každým studentem musejí být hodiny jiné, protože každý z nás je originál a každý potřebuje něco jiného. Jednoho baví „vrtat“ se v gramatice, druhý chce raději číst články nebo povídat o tom, co ho zajímá. Zvládnout gramatiku je sice nutnost, ale já jsem zastánce toho, že teorii si člověk může nastudovat sám (když mu to není jasné, tak mu to samozřejmě ráda vysvětlím). Naproti tomu konverzace, to znamená popovídat si v angličtině, reagovat na cizí otázky a sám se ptát, k tomu každý nemá příležitost. Proto se snažím se všemi co nejvíc mluvit, pokud se tomu tedy nebrání :) S několika lidmi tak máme už jen konverzační hodiny s občasným zopakováním nebo vysvětlením něčeho z gramatiky, přiučením nových frázových sloves atd.

A jaká výuka je tedy nejlepší? Podle mě taková, která studenta baví.

Proto je dobré učiteli říct, co vám vyhovuje, co by se vám líbilo, i co vás vyloženě nebaví. Od toho se pak dá odpíchnout a je to příjemnější pro obě strany, protože největší radost, alespoň pro mě jako učitele, je, když mi student řekne, že ho ta angličtina fakt baví.

Na závěr mám pro vás tip, jak mluvit anglicky co nejjednodušeji. Podívejte se na moje video:

One thought on “Jaká výuka je nejlepší?

  1. Veronika Hlavata

    Dobrý den pani Lenka,volám sa Veronika a cez Miriam som "docvalála"až k Vám.Zaujala má angličtina cez skype,nakoľko pracujem v zahraničnom prostredí,kde angličtina je už samozrejmosťou...bohužiaľ pre mna nie.a preto by som sa rada opýtala,či je možnosť sa niečo u Vás naučiť.som začiatočník ...a večerný čas by som rada spojila s niečim užitočným ako je učenie AJ...nech to je prínosom.dakujem za info

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..