Britský přízvuk – výzva nebo pošetilost?

sheep_headphonesMěla jsem teď hodně dlouhé období, kdy jsem nic netvořila. Kdybyste se mě zeptali: Proč jsi tak dlouho nenapsala žádný článek?“ nebo „Proč nepíšeš ten návod Jak se rychle zlepšit v cizím jazyce, který máš od února na vision boardu?“, tak bych těžko hledala odpověď. Nejdřív jsem si myslela, že mě ubíjí mé současné prostředí. Pak jsem to přičítala vztahové krizi. Jenže teď už mám 2 týdny klid ve všech směrech a dokonce i dost času. Tak proč sakra nic netvořím?

Vím, že hodně lidí, kteří píšou, malují nebo jinak tvoří, mívá taková netvůrčí období, ale když to trvá hodně dlouho, pořád vám to vrtá hlavou. A přitom máte třeba měsíc rozepsaný článek. Ale jako by vás od toho něco odtahovalo. A vy si říkáte: „Proč?“

Neuběhl den, abych se nad tím nezamýšlela. Od jisté doby věřím tomu, že všechno, co se nám děje, nám má něco ukázat, takže jsem i nad tímhle obdobím „lenošení“ přemýšlela jako „Co se musím ještě naučit?“ „Co mám pochopit, než napíšu něco dalšího?“ Do chvíle, než jsem začala psát tento článek, jsem to nevěděla. Před chvílí jsem se podívala na nové video Randyho Gage na jeho youtube-kanálu Prosperity.tv a jeho slova, dohromady s článkem, který jsem četla před pár hodinami, mi daly odpověď.

Randy říká: „It´s a crime if you do not use your potential (Je zločin, když nevyužíváte svůj potenciál). Aha! Tak proto jsem si připadala pořád tak prázdně, když nepíšu, když nic nevytvářím! Prostě pokud je mým úkolem motivovat k učení jazyků (a já cítím, že to tak je), tak to holt dělat musím. Stejně tak jako to, že ke spokojenosti potřebuju učit se nové věci.

Možná se vám to nezdá jako žádný objev století, ale pro mě to objev byl. Musela jsem si projít dlouhým lenošením – a to jsem si vždycky zakládala na své pevné vůli a na tom, že vždycky dokončím to, co jsem začala - abych zažila a cítila, že mi psaní chybí.

V tom „lenošení“ jsem ale přesto dělala něco, o co se teď s vámi můžu podělit. Protože miluju angličtinu, a konkrétně britský přízvuk, rozhodla jsem se zapracovat na zrušení svého slovanského přízvuku a získat přízvuk co nejvíc podobný britským rodilým mluvčím.

Nevyhlašovala jsem žádnou veřejnou výzvu, na mě totiž tyhle věci, bůhvíproč, fungují opačně. Veřejné výzvy na mě vyvíjejí tlak, který mě stresuje; raději dělám věci jen sama pro sebe, bez nějakých prohlášení, a pak ukážu výsledek. Nacvičování britského přízvuku jsem s přestávkami dělala asi 3 měsíce – některý týden to bylo každý den, ale poslední měsíc už jen tak jednou až dvakrát týdně. Zdá se mi, že když prolomíte nějakou hranici nebo získáte určitý grif, tak to pak jde jaksi líp samo.

Že je správná výslovnost důležitá, to jsem věděla vždycky: v angličtině je to nutnost, aby vám bylo rozumět a nebyli jste k smíchu (beach vs. bitch, coke vs. cock). Nikdy jsem ale tolik nevnímala rozdíl mezi britskou a americkou výslovností a přízvukem, a nikdy jsem si nevšimla, jak vlastně byla moje angličtina směsicí obojího :) A k tomu říznutá českým přízvukem.

Za těch pár měsíců jsem o britském přízvuku získala tolik informací, že je s radostí předávám dál v hodinách angličtiny. A nacvičuju dál.

Možná vás bude zajímat, jak jsem se to učila. Z videí na youtube – nejvíc od Jade Joddle a Learn English with Papa Teach Me. A naučila jsem se nazpaměť docela dlouhou báseň od Chestertona – má 7 slok a trvá skoro 5 minut. Učila jsem se ji postupně: každý den jsem přidávala vždycky dva verše. Po pravdě, když jsem s ní začala, pochybovala jsem o tom, jestli se ji zvládnu celou naučit, ale říkala jsem si, že to zkusím. A podařilo se. A takhle je to i s učením jazyků – kousek po kousku, až to prostě umíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *