Přímý přenos – skype hodina s Miriam

Skype lekce 3Dnes je to přesně měsíc, co jsme s Miriam začaly s angličtinou přes skype. Kdybyste náhodou nevěděli, co je skype, tak to je taková aplikace, kterou si stáhnete zdarma do počítače a můžete si v ní psát nebo volat jako videohovor. Třeba s kamarádkou v Americe. Nebo s učitelem angličtiny. Je to pohodlné, protože u toho můžete klidně ležet na gauči a pít kafe.

Hodiny s Miriam jsou pohodové „lážo plážo“, ale přitom superefektivní:) Ona je totiž tzv. kinestetický typ, tzn. že si musí všechno osahat, očichat, prožít. Nestačí jí jen vidět slova napsaná nebo je slyšet. Musí si je i sama psát.

Naše skypová angličtina tedy probíhá asi takhle:

Hello Miriam, how are you today? (Ahoj Miriam, jak se dnes máš?

I’m fine, and how are you? (Mám se dobře, a ty?)

I'm fine too (Já taky).

Tohle je takový pro Angličany naprosto běžný úvod konverzace a je dobré se ho naučit a úplně si to zautomatizovat, proto to říkáme na začátku vždycky. Nestačí jen odpovědět: Mám se dobře a hotovo. Je slušnost zeptat se, jak se má ten druhý.

Já: Where are you now? (Kde teď jsi?)

Miriam: In my living room (v mém obýváku).

Já: It looks like bathroom, the window behind you. (Vypadá to jako koupelna, to okno za tebou).

Miriam: No, it is candles, angels, … (Ne, to jsou svíčky, andílci…) popisuje, co všechno má na parapetu. Slovíčka, která nezná, se mě zeptá a já jí řeknu, jak je to v angličtině. Každé slovo si vždycky řekneme v nějaké konkrétní větu, a tu jí napíšu v bočním okně pro chat. Do tohoto okna si pak celou dobu obě píšeme zároveň s tím, jak mluvíme.

Takže já napíšu větu v angličtině a zároveň ji řeknu nahlas několikrát, aby slyšela správnou výslovnost. Miriam si to napíše sama znovu nejdřív tak, jak se to píše, a pak jak se to vyslovuje. Když se překlepne, napíše si: Pozor Miriam, máš tam chybu, píše se to ….. :) 

Z úvodní konverzace se vždycky vyklube nějaké téma a o tom se pak bavíme. Celou hodinu tak vlastně řešíme to, co Miriam zajímá a co se jí bude, až zase pojede někam do světa, určitě hodit.

TeaR

Každé slovo je dobré spojit s něčím, co znáte, co vám to připomíná. Slovo TEAR (slza) si Miriam pamatuje jako Tea plus R, protože její dcera se jmenuje Tea. Slovo PURSE (dámská peněženka), které se vyslovuje jako /pŕŕs/ si pamatuje podle našeho prs - když jsme se je učili, vzala si peněženku, přiložila si ji na prsa a říká: „Pŕŕs. To si budu pamatovat.“

A takhle je to se vším. Minule se mě ptala, jak se řekne „kvést“. Je to BLOSSOM  /blosm/ a viděla jsem, že nemůže přijít na to, s čím by si to spojila. Napadlo mě, že se to rýmuje s AWESOME /ósm/, což znamená úžasný, skvělý, v češtině překládané i jako boží. Podle toho si to zapamatuje a zároveň se zná další slovo, které se jí navíc zalíbilo a už je i používá :)

Na konci hodiny pak uděláme rekapitulaci, co všechno se naučila, a znovu si to všechno napíše tak, jak jí to vyhovuje, tzn. jak se to píše, jak se to vyslovuje, a co to znamená.

Myslím, že učení by mělo být hlavně pohodové, a pokud se člověk učí jen sám pro sebe, tak ani na gramatice až tak nesejde. V praxi se z toho totiž moc nestřílí. Nejdůležitější je domluvit se.

S Miriam se na každé hodině naučíme minimálně 10 nových slov v různých větách, a to fakt není málo. Žádný stres, nemá pocit, že něco musí.

A bomba je, že když něco řekne, tak ji vždycky pochopím!  Po měsíci - úspěch jako hrom :)

skype hodina s Miriam

Chcete ukázku - souhrn toho, co jsme se naučili v jedné hodině, tak jak si ho Miriam napsala do konverzačního okna skypu? Tady je:

MY BACK HURTS (MAJ BEK HŔTS = BOLÍ MA CHRBÁT), MY SPINE HURTS (MAJ SPAJN HRRTS = BOLÍ MA CHRBTICA, HEADACHE (HEDEJK=BOLESŤ HLAVY), I HAVE A HEADACHE (AJ HEF E HEDEJK = MÁM BOLESŤ HLAVY), MY LEGS HURT (MAJ LEGS HRRT = BOLIA MA NOHY), MY LEG HURTS (MAJ LEG HRRTS = BOLÍ MA NOHA), MY FEET HURT (MAJ FÍT HRRRT=BOLIA MA CHODIDLÁ), MY FOOT HURTS (MAJ FUT HRRRTS= BOLÍ MA 1 CHODIDLO)

MY GARDEN (MOJA ZÁHRADA), YOUR GARDEN (TVOJA ZÁHRADA), OUR GARDEN (NAŠA ZÁHRADA), THEIR (DÉR = ICH), THEIR GARDEN (DÉR GÁDEN = ICH ZÁHRADA), BUSH (KRÍK), CRY (KRÁJ=PLAČ), TEAR (TÍR=SLZA), TEARS (TÍRS=SLZY), AWESOME (ÓSOM=ÚŽASNÝ), BLOSSOM (BLÓSOM=KVITNÚŤ), BLOOSOMING (BLÓSOMING=KVITNÚCI), BLOOSOMING BUSH (BLOSOMING BUŠ=KVITNÚCI KRÍK), BLOSSOMING TREES (BLOSOMING TRÍS = KVITNÚCE STROMY), HURT (HRRRT= UBLÍŽIŤ…ALE AJ BOLIEŤ), DO YOU REALLY WANT TO HURT ME (DU JÚ VONT TU HRT MI=NAOZAJ MI CHCEŠ UBLÍŽIŤ?), DO YOU REALLY WANT TO MAKE ME CRY? (DU JU RÍLI VONT TU MEJK MI KRÁJ = NAOZAJ MA CHCEŠ UROBIŤ PLAČÚCIM?…ROZPLAKAŤ MA?), ARE (ÁR=SÚ), THE TREES ARE BLOSSOMING (D TRÍS ÁR BLOSOMINK = TIETO STROMY SÚ KVITNÚCE), YOU MAKE ME CRY (JÚ MEJK MÍ KRÁJ = ROBÍŠ MA PLAČÚCOU), YOU MAKE ME HAPPY (JÚ MEJK MÍ HEPPY = ROBÍŠ MA ŠŤASTNOU), REALLY (RÍLI = FAKT/VÁŽNE/NAOZAJ/REÁLNE)

OPRAVA: BLOSSOM ČÍTAJ KRÁTKO…BLOSOM!

POZOOOOR! TU ROBÍŠ CHYBY.

YOUR sE čte JÓR !!!

FRIEND sa číta FREND !!!!!

Docela sranda, že? My se dobře bavíme na každé hodině a dost se nasmějeme. Tyhle hodiny jsou prostě AWESOME! :)

Pokud chcete taky zažívat takové veselé hodiny angličtiny na dálku a učit se pomaličku, v klidu a pohodě, ozvěte se mi a domluvíme se

One thought on “Přímý přenos – skype hodina s Miriam

  1. Pingback:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..