Znáte homemakera?

at-home-1001374_640S anglickým slovem homemaker jsem setkala teprve nedávno. Přesněji řečeno, dozvěděla jsem se o něm od kamarádky Šárky, která žije v Americe. To slovo mě nadchlo.

Homemaker (čti hoummejkr) totiž znamená tvůrce domova – no, není to krásné? A Je to rozdíl, když máte v kolonce „zaměstnání“ uvedeno tvůrce domova místo žena v domácnosti.

Vzpomněla jsem si na to včera, když jsem vařila oběd. Nejsem sice žena v domácnosti, ale tím, že pracuji z domu (živím se hlavně překlady), si tak někdy připadám. Musím pořád vymýšlet, co uvařit k obědu a každý druhý den v době, kdy je většina lidí v práci, stojím u plotny a vařím.

A tak jsem si u vaření zelňačky říkala, jak je to hezké, být takovým tvůrcem domova. Když při vaření voní jídlem celý dům. I proto mám ráda vánoční pečení. Nejsem žádná velká kuchařka, klidně bych se bez vaření a pečení obešla, ale k vánocům to pečení tak nějak patří. A cukroví pro mě znamená doma upečené, oblíbené druhy cukroví. Raději čtyři druhy našich nejoblíbenějších, než 10 druhů koupeného.

No, vánoce jsou dávno za námi, cukroví snězené, ale učení zůstává. A tak vám k tomu dnešnímu zamyšlení nad jedním hezkým slovem přidávám jedno povzbuzení. Jestli jste se začali učit nějaký jazyk a umíte např. 100 nových slovíček, vynásobte to dvěma. Některá slova totiž znáte, aniž o tom víte (v angličtině např. alibi, university, computer, expert, respect). I když se vyslovují jinak, je to výhoda, protože když ta slova uvidíte, tak víte, oč jde. A takových slov znáte spoustu.

Mně to vždycky udělá radost, když zjistím, že nějaké španělské slovo je podobné českému nebo anglickému. Je to takový bonus navíc :)

Tak se mějte krásně, já jdu na každodenní španělskou desetiminutovku. Však víte, že učení je o opakování a vytrvalosti. Kdo vytrvá, vyhraje.

Mimochodem, pětileté dítě prý (podle španělských zdrojů) zná asi 2000 slov, ale používá jich prý tak 150. Zajímavé, že?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..