Kolik slov potřebujete, abyste se domluvili?

kolik slov potrebujete abyste se domluvili

Přemýšlíte nad tím, kolik slov potřebujete, abyste se domluvili? Úplně přesně se to říct nedá, ale dá se zjistit, kolik slov je nejfrekventovanějších.

Zjistila jsem to náhodou: nějakou dobu se učím španělsky a tak jsem chtěla vědět, kolik slov asi tak umím.

Hledala jsem nějaký program nebo test, kde prostě něco vyplníte a ono to vypočítá, kolik slov asi znáte. Nic takového jsem nenašla, ale místo toho jsem objevila tuhle statistiku:

Kolik slov potřebujete, abyste se domluvili?

Podívejte se, jaká je frekvence výskytu slov v mluvené angličtině:

13% mluveného projevu tvoří 4 slova

30% mluveného projevu tvoří 16 slov

50% mluveného projevu tvoří 57 slov

75% mluveného projevu představuje 360 slov

na 90% mluveného projevu potřebujete 2700 slov

97% mluveného projevu tvoří 6000 slov

Pojďme se na to podívat ještě jednou: 75% mluveného projevu tvoří jen 360 slov

75%, to už je přece dost! To už pochopíte, oč jde! Samozřejmě, že Vám to nebude stačit, pokud chcete vést filozofické debaty – na to už potřebujete i umět přemýšlet v cizím jazyce - ale na to, abyste se domluvili, stačí mít pořádně pod kůží těch nejčastějších přibližně 400.

Možná si řeknete: někdo těch 400 slov zná, a stejně se nedomluví. V čem je ten rozdíl, že někdo se se stejnou slovní zásobou domluví a někdo ne?

Z mé zkušenosti vím, že ta slova musíte neustále opakovat, používat a slyšet v kontextu, tzn. znát i nějaké fráze, abyste při mluvení nebo poslechu mohli být „rychlí“. Pokud se totiž zaseknete na něčem, co jste sice už slyšeli, ale nemůžete si vzpomenout, co že to vlastně znamená, tak jste …. tak vám to prostě moc nepomůže :).

Taky se potřebujete soustředit. Když s někým mluvíte nebo se díváte na film, je to jiné než ve vašem rodném jazyce. To u toho můžete dělat tisíc jiných věcí, a pořád vnímáte, o co jde. V cizím jazyce to ale nejde! Musíte se soustředit a „předvídat“, co asi ten člověk řekne - to vám hodně usnadní situaci.

Pokud jste úplný začátečník, naučte se nějakých 200 až 300 základních slovíček a pak čtěte, poslouchejte, snažte se mluvit. Pomalu rozšiřujte slovní zásobu, ale hlavně OPAKUJTE. Pořád.

Tak, a já jdu znovu pátrat, kolik těch slov v té španělštině vlastně umím. Přece na to nějaký program musí existovat :)

A pokud jste vždycky měli pocit, že naučit se cizí jazyk je hrozná dřina a že zrovna Vám to nějak nejde, přečtěte si, jaké jsou podmínky k tomu, abyste se cizí jazyk naučili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..