Jak se nebát mluvit anglicky

Jak se nebát mluvit anglicky

Často zadávaná otázka ve vyhledávačích je "Jak se naučit mluvit anglicky". Přitom ta otázka by měla spíš znít "Jak se nebát mluvit anglicky". Přece když už nějaká ta slovíčka umíme, tak je sice můžeme poskládat špatně nebo v nich nasekat gramatické chyby, ale mluvíme? Mluvíme. :)

Mluvit, mluvit a zase mluvit

Mluvit se naučíte jedině mluvením. Jinak to prostě nejde. A abyste to, co se naučíte, zase hned nezapomněli, tak je dobré mluvit co nejčastěji. Určitě tedy nestačí chodit jednou týdně na hodinu angličtiny a mezitím nedělat nic. Nestačí ani, že v tom den před hodinou „ležíte" celý den. Ale 15-30 minut každý den, to už je něco jiného.

Tohle všechno už možná víte. Co ale s tím strachem? Jak se přestat bát mluvit?

Co s tím strachem a jak se ho zbavit

Strach je nedůvěra sama v sebe, podceňování se, pocit, že nejsem dost dobrý/dobrá. V poslední době mám nutkání se tomuto tématu věnovat. Je to něco, o čem se moc nemluví a přitom to má zásadní vliv na to, jestli se cizí jazyk naučíte nebo ne.

Kde se ten strach vzal? Nejspíš v dětství, kdy vám někdo řekl: ty se to nikdy nenaučíš. Ty jsi úplně blbá/blbej. A nemuselo se to týkat jen cizího jazyka. Mně to třeba řekl tatínek, když jsem přinesla trojku ze zeměpisu. Přitom na vysvědčení jsem mívala skoro samé jedničky. Blbá jsem tedy určitě nebyla :) Tyhle věty se nám bohužel dostanou do podvědomí a ničí naše sebevědomí.

Ten strach máme z toho, že budeme dělat chyby a lidi si budou myslet, že "jsme blbí". Přitom to vůbec není pravda! Když například potkáte v Česku cizince a budete se mu snažit pomoct, bude vám vděčný, i když budete mluvit s chybami a určitě si nebude myslet nic špatného.

Nikdy neříkejte, že se to nikdy nenaučíte

Řekli jste někdy (nebo jste si mysleli) větu: Já se tu angličtinu (němčinu) nikdy nenaučím? Nebo něco jako: To je hrozně těžké. Mně to nejde. Já na ty jazyky prostě nejsem.

Zdá se vám, že na tom není nic špatného? Bohužel je. Tyhle myšlenky vám to učení můžou pěkně blokovat, takže je musíte odhánět a když narazíte na něco, čemu třeba teď nerozumíte, nebo vám to nejde, řekněte si:

OK, je to těžké, ale já to zvládnu. Zvládli to jiní, zvládnu to taky. Je to jen otázka času.

Všechno je o úhlu pohledu

Kdysi jsem nechápala předpřítomný čas v angličtině. Naučila jsem se ho, ale nevěděla jsem, kdy ho použít. Až časem jsem pochopila, o čem vlastně je. Dnes mi připadá geniální, že ho angličtina má.

A tak je to se vším. Jak vidíte věci dnes může být jiné než jak je uvidíte za pár let.

A proč věřit, že to zvládnete? Podívejte se na toto video, které jsem pro vás natočila:

Jak_se_zbavit_strachu

Takže jak se nebát mluvit anglicky?

Udělat první krok. Využít příležitost mluvit, a skočit do toho.
Příště už bude strach menší.
Nevyčítat si chyby. Všichni je děláme, a bez nich se nikdo nic nenaučí!
Vědět, že s časem se schopnost mluvit zlepšuje.

Pamatujte si:
Naučíte se cokoli, co budete potřebovat a chtít. Potřebujete jedině motivaci, odhodlání a vytrvalost.

Pokud hledáte postup krok za krokem, napsala jsem  návod, jak to dělám já, když se učím nový jazyk. S tímto návodem se můžete za tři měsíce naučit tak, abyste se domluvili. A za rok pak ty znalosti ještě zdokonalit tak, že budete v cizím jazyce i přemýšlet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..