Naučit se jazyk za 10 dní? Až naučíte psa mluvit.

naučit se jazyk za 10 dní?Taky už jste se s tím setkali? Superpřevratná superúčinná metoda, jak se naučit jazyk za týden – za 14 dní – za měsíc? Zní to úžasně, že? Kdo by to nechtěl? Ale pojďme si říct na rovinu: není to možné. A řeknu vám proč.

Abrakadabra?

Abychom byli schopni tvořit věty týkající se věcí, které děláme / prožíváme, rozumět a domluvit se, potřebujeme znát asi 1000 slov z daného jazyka. Jistě že se to liší jazyk od jazyka, ale vezměme pro začátek toto jako základ. Zdá se vám 1000 slov moc? Ano, vypadá to tak, ale pokud se naučíte 10 slovíček každý den, máte jich za měsíc 300 slov a za 3 měsíce už 900! Jak byste tohle mohli „nalít“ do hlavy za 10 dní? Říct abrakadabra, a je to tam? Bylo by to hezké, že? Ano, bylo...taky by se mi to líbilo :).

Možná se vám zdá, že 1000 slov je moc, že vám bude stačit méně, abyste se domluvili. Pravda je, že třeba v angličtině už tak se stovkou slovíček můžete tvořit docela dost vět, ale to je řeč jen o mluvení. Potřebujete taky rozumět, když na vás někdo promluví, a k tomu vám 100 slovíček stačit nebude. Nehledě na různé fráze, ustálená spojení apod.search-engine-463398_1280

Půl roku zaměřeného úsilí

Chcete vědět, jak jsem se učila svůj první cizí jazyk – němčinu? Když jsem se nedostala na vysokou, šla jsem na roční intenzivní jazykový kurz, který měl být zakončený státnicí. Byl to jeden z nejlepších roků mého života, co se týká učení, protože jsme se tam neučili moc zbytečností, jako později na vysoké :). A teď si představte: od pondělí do pátku samá němčina. Cvičení, dril, konverzace, základní informace o německy mluvících státech, povinná četba. Němčina, němčina, němčina. Přes to, že mě to bavilo, a nemusela jsem dělat nic jiného, mi trvalo tak půl roku, než jsem začala v němčině myslet. Nedovedu si představit, jak bych se za 10 dní mohla jakékoli jazyk naučit - není to ani 10% té doby, co jsem se to učila já. A to ani v situaci, že bych byla v cizí zemi a závisel na tom můj život.

V „zoufalé“ situaci je snadné naletět

Na internetu i jinde se objevují různé metody „zázračného“ superrychlého učení jazyků (naštěstí u nás zatím tolik ne jako v anglicky mluvícím prostředí). Několik programů dokonce slibuje, že se cizí jazyk naučíte již za 10 dní! Je až neuvěřitelné, že se na to někdo chytne.

Četla jsem o studentovi, který v touze naučit se rychle portugalsky, aby mohl udělat dojem na svou dívku, dal za takový program 700 dolarů. Po jeho absolvování sice dal dohromady nějaké věty, ale nebylo mu rozumět a bylo to spíš k smíchu.

S reklamou slibující, že se během jednoho týdne naučíte to, co běžně za rok, se můžete setkat i u nás. Myslím, že není potřeba to více komentovat...

Shrnula bych to asi takhle: stejně jako tablety na hubnutí z vás neudělají za týden modelku, ani desetidenní kurz vám nezajistí, že se domluvíte. Zůstanou vám pak akorát tak oči pro pláč (pokud jste drahý program nedostali darem, takže můžete litovat jen času).

Za 3 měsíce, kdy se jazyku věnujete cca. 30 - 60 minut denně se ale naučit dá. Samozřejmě ne dokonale, ale tak, abyste se domluvili a rozuměli. Mám to vyzkoušeno :)

2 thoughts on “Naučit se jazyk za 10 dní? Až naučíte psa mluvit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..