Co dělám, když jsem down

hat-beachNevím, jak to máte vy, ale u mě se střídají období, kdy mám plno energie a chuti něco tvořit s obdobím, kdy si připadám vyždímaná jako citron a úplně k ničemu. Někdy si připadám jako bych měla maniodepresivní psychózu :) Naštěstí už jsem se naučila s tím žít, ale je to pěkná zkouška trpělivosti.

V té fázi, kdy jste „down“, máte pocit, že jste k ničemu. Každý úspěch někoho jiného jako by vám připomínal, že tamten to dokázal, a vy ne. Vy se jen plácáte na místě. Přitom jde jen o to, vydržet, připomenout si, co všechno jste do té doby dokázali a mít se rádi takoví, jací jste. Ona totiž zákonitě zase přijde ta druhá fáze, ta kreativní.

Jenže vykládejte to někomu, kdo je jedináček, na kterého byla kladena velká očekávání, tím pádem je sám na sebe přísný, je workoholik a moc neumí relaxovat. Můj muž by vám mohl povídat, jak často mi říká, že potřebuju víc odpočívat. Jak ale chcete vypnout mozek? :)

Takže co dělám, když si připadám, jako by všechny nápady odletěly do teplých krajin a mě zapomněly vzít s sebou?

Přišla jsem na to docela nedávno: nejlepší je nedělat nic (kromě nutných povinností). Letos v zimě se mi poprvé podařilo tohle pochopit a zvládnout. Jak? Sama sebe jsem přesvědčila, že prostě v zimě všechno spí, zvířátka taky odpočívají, tak mám na to nárok. Takže jsem odpočívala, četla, plánovala dovolenou. A trpělivě čekala, až zase přijde inspirace.

Ono to je totiž tak, že čím víc na sebe tlačíte, tím je to horší – neodpočinete si (a odpočinek je právě to, co teď potřebujete), a výsledek většinou stejně není tak dobrý, jako kdybyste počkali, až se to zase otočí.

A přitom je to fakt jen otázka času, ta kreativní fáze prostě zase přijde. Když děláte to, co vás baví, tak to tak je. Takže to chce jen být v klidu, netlačit na sebe a akceptovat i to, že třeba už nikdy nic nevytvoříte (kdyby náhodou). Je to dobrý trénink trpělivosti :)

Ty střídavé fáze můžete mít i při učení cizího jazyka. Začít je dobré v té fázi, kdy máte plno energie. Až přijde krize, můžete ubrat, ale zase ne se na to úplně vykašlat. Stačí ale málo.

Učení vůbec neznamená, že si musíte otevřít učebnici a dělat nějaká cvičení. To totiž baví jen málokoho. A učení by vás bavit mělo.

Mám tu pro vás pár nápadů na takové učení - neučení:

 • Co třeba pouštět si písničky v angličtině a zpívat si s nimi, i když tomu nerozumíte?

 • Nebo si jen tak zkusit přeložit nějaký citát, který třeba uvidíte na facebooku.

 • A co oblíbený film, který znáte skoro nazpaměť? Tentokrát v originále s českými titulky.

Tohle všechno se počítá. Tohle všechno je učení, i když to tak nevypadá.

Dnes máme tolik možností...stačí si jen vybrat.

 

A jak to máte vy? Taky máte pocit, že jeden týden jedete jak motorová myš a další týden jako by vám ten motor někdo vypnul?

2 thoughts on “Co dělám, když jsem down

 1. Profilový obrázek

  Lenka, veľmi si to pekne napísala. Myslím si, že to tak máme mnohí, len o tom sa hlasno nehovorí. Ja mám hocikedy takéto obdobia, ale naučila som sa ich prijímať a nebojujem proti nim, ale viac relaxujem. Pochopila som, že ak tomu nepríjemnému obdobiu nevenujem pozornosť a vnímam, to tak že je to ok, tak aj rýchlejšie pominie :) Ďakujem za pripomenutie a za to, že aj takéto pocity si dokázala dať so seba von do tohto článku :)

  Reply
  1. Profilový obrázek

   Lenka

   Děkuju Joli, ano, člověk na to musí dojít a řídit se pak tím, co cítí a netlačit na sebe. Trrvalo mi dlouho na tohle přijít, a pořád mám ještě na čem pracovat...je to asi můj celoživotní challenge :)

   Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *