Náš španělský road trip

náš španělský road trip
náš španělský road trip

Před pár dny jsme se vrátili z dovolené. Letos jsme to pojali jako španělský road trip, tak se s vámi chci hned začerstva podělit o zážitky s procvičováním španělštiny. Připomínám, že do jejího učení jsem se pustila víc než před rokem, bez učitele a možnosti pravidelně mluvit.

A zrovna měsíc před odjezdem jsem měla tolik zakázek, že na španělštinu moc času nezbývalo - věnovala jsem se jí maximálně 5 minut denně.

A to, jak jistě uznáte, není nic moc :)

Původně jsem si chtěla přeložit určité situace podle mého e-booku Jak se naučit jazyk za 3 měsíce. Na to sice nedošlo, ale aspoň jsem si ty situace prošla a krátce si je představila.

Když jsme odjížděli, říkala jsem si, že jsem sama zvědavá, jak mi to půjde a jestli nebudu mít zase tendenci sklouzávat do angličtiny, tak jako loni.

První noc v Castelló d´Empuries

Letos jsme jeli autem a měli jsme ubytování celkem na 5 místech. První hostel byl má nejhorší zkušenost s ubytováním přes booking.com. Dorazili jsme na místo a nikde nikdo, zatažené rolety, všechno zamknuté. Přitom to bylo v době oficiálně hostelem prezentované jako doba pro ubytování. Zavolala jsem na číslo uvedené v potvrzení rezervace, ale na druhém konci jsem slyšela jen nějaké hlasy, jako by někdo omylem zmáčkl telefon a s někým si tam vykládal. Přemýšleli jsme, co dělat. Po chvíli přijel na motorce nějaký mladík a řekl, že je přítel majitele, že ho zavolá. Po dalším čekání nás majitel pustil dovnitř, dostali jsme klíče a šli na pokoj. Když jsme si šli asi za 10 minut pro věci do auta, dole už nebyl nikdo. Neměli jsme ani možnost zeptat se na heslo na wifi. Řeknu vám, že v tomhle případě mě ani nenapadlo trénovat španělštinu; mluvila jsem jen anglicky.

Krásná Valencie

Další dvě noci jsme strávili ve Valencii v hotelu s úžasným ochotným personálem, který uměl perfektně anglicky. V hospůdce naproti hotelu si ochotný číšník zjevně taky chtěl procvičovat angličtinu. Na pláži jsem kromě kupování zmrzliny fakt mluvit nepotřebovala :) Ale to byl teprve začátek našeho výletu.

Trapas v Almerii

Třetí noc, dalších pár stovek kilometrů na jih, jsme měli v přístavu Alméria. To už jsem se rozhodla, že jdu do toho – jdu procvičovat španělštinu. Při příjezdu do hotelu jsem ve španělštině řekla, že máme rezervaci na dnešní noc, čímž jsem zřejmě udělala dojem, že španělsky umím, a po několika slovech zazněl dotaz: „Nombre?“. Myslela jsem, že chce číslo rezervace. Tak jsem mu ve svém telefonu ukázala stránku s rezervací, on si to prohlídl, a zase říká: Nombre? Ještě chvilku jsem nechápavě hleděla a pak mi to došlo. Nombre znamená jméno, ale já jsem si to spletla s anglickým number (=číslo). Jo, i takové trapasy se stávají :)

Nejlepší Nerja, nejlepší konverzace

Z Almérie jsme po pobřeží jeli do města Nerja, které jsme si vloni tak oblíbili, že jsme tam měli rezervované 4 noci ve stejném hostelu. A tady už šlo do tuhého :). Když jsme zazvonili, seběhla nám otevřít pokojská/provozní, se kterou jsme se loni spřátelili, a když viděla, že už umím španělsky líp, chrlila to na mě hlava nehlava :). Je pravda, že mě přitom sledovala, a když viděla nechápavý výraz, zeptala se, jestli rozumím a zkusila to vysvětlit jinak.

Takhle to šlo všechny 4 dny. Vždycky jsem se zeptala na něco, co mě zajímalo
(velmi jednoduše) a pak jsem napjatě poslouchala a snažila se domyslet si tu polovinu, kterou jsem nerozuměla :). Byla to úžasná zkušenost. Připadala jsem si sice pořád trochu hloupě, že jsem schopná mluvit jen v jednoduchých větách, ale na druhé straně jsem měla radost, že jsem vždycky pochytila, o čem mluví.

L´Escala překvapila

Po pěti dnech v Andalusii nás čekala dlouhá cesta zpět domů, s jedním „mezipřistáním“ v L´Escala, krásném městečku přímo u moře kousek od francouzských hranic. Tam už jsem se v pohodě domlouvala španělsky, s tím, že paní sice mluvila schválně pomalu, ale já jsem byla spokojená, že jí rozumím každé slovo. V restauraci přímo u moře jsme pak dostali jídelní lístek ve španělštině, katalánštině a francouzštině, takže s angličtinou bych tady taky nepochodila :)

Když jste hození do vody, musíte plavat

Celkově to byla dobrá lekce, kdy si vyzkoušíte, že když to jinak nejde, tak prostě musíte jít do toho. Když druhá strana jiný jazyk neumí, tak ze sebe vydolujete i to, co ani nevíte, že umíte :) Hodí se dobře umět důležitá slovesa BÝT, MÍT, MUSET, MOCI ve všech osobách, aby vám nedělalo problém říct například MÁME REZERVACI…, MUSÍME JÍT..., nebo MŮŽEME TU ZŮSTAT JEŠTĚ JEDNU NOC? Bez těchto základů se podle mě neobejdete.

Jinak kromě toho mluvení jsem po cestě poslouchala španělské písničky stažené z youtube, a to mi taky určitě dost pomohlo. Neznámá slova jsem si průběžně pořád vyhledávala na překladači v telefonu.

Tak takhle vypadal náš španělský road trip.

K domluvení mi pomohlo, že jsem měla solidní základy a nebála jsem se mluvit. Bez mluvení se prostě mluvit nenaučíte.

Když znáte základy, můžete k tomu přidávat další a další slova a věty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..