Pohádka o Marušce? Realita

Maruska_foto

Dnes vám chci představit Marušku, mou internetovou kamarádku. Je to zvláštní případ - už tři roky se učí španělsky. Na tom by ještě nebylo nic tak divného, ale víte, kolik jí je? Šestnáct! Pořád vám připadá, že to není zas až tak nic extra? Ona se ale španělsky učit nemusí, ani kvůli škole, ani kvůli ničemu jinému. Učí se jen tak pro radost, sama od sebe. Tak schválně: znáte nějakého jiného teenagera, kdo tohle dělá? Já ne.

Je to docela normální holka z jižní Moravy, a není z rodiny žádného vědce nebo diplomata, kde by třeba k cizím jazykům mohla mít nějaké zvláštní předpoklady. Její rodiče neovládají žádné cizí jazyky. A ona si začala se španělštinou, protože se jí líbí.

Využití Facebooku

Díky Marušce jsem objevila spoustu nových podnětů, které mi pomáhají při učení španělštiny. Jedním z nich je facebooková skupina Lenguajero, která má skoro 10.000 členů, kam můžete napsat dotaz v angličtině nebo ve španělštině, když potřebujete něco vysvětlit nebo nevíte, jak něco vyjádřit. Okamžitě vám někdo odpoví, a většinou je těch odpovídajících dokonce více. A navíc jsou mezi nimi i učitelé a odpoví vám i s perfektním vysvětlením a příklady.

Kromě toho, že se učí sama, založila Maruška facebookovou skupinu pro Čechy, co se učí nebo chtějí naučit španělsky, nazvanou Španělština pro samouky, nahrála tam učebnici španělštiny a vkládá tam odkazy na zajímavé stránky, slovníky atd.

Internetové rádio

Další zajímavý tip, který jsem od ní dostala, bylo rádio El Rocanrosaurio, kde je několikrát za den živý chat, tzn. posloucháte rádio a přitom jste přihlášeni na chat, kde můžete prohodit pár slov ve španělštině s jinými lidmi nebo si napsat třeba o nějakou písničku, kterou chcete zahrát. Je to fajn, slyšet moderátora, jak říká do éteru, že vás zdraví. A někdy je docela legrace vidět na chatu více českých jmen než španělských.

Maruška je krásným příkladem toho, že když se chce, všechno jde, i když máte sebevíc překážek. Nemá totiž ani podporu rodičů, protože oni její zájem o španělštinu nechápou a myslí si, že ji to odvádí od učení do školy. Navíc na střední škole nemá člověk zrovna času nazbyt, takže sama moc nechápu, jak to všechno zvládá. Nejen se učit, ale ještě i inspirovat ostatní.

Jsem moc ráda, že ji znám. Je pro mě inspirací a živým důkazem toho, že kdo chce, cestu si najde. Stoprocentně totiž platí: Když si myslíte, že to dokážete, máte pravdu. Když si myslíte, že to nedokážete, máte taky pravdu.

One thought on “Pohádka o Marušce? Realita

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..