Jsou Skype lekce lepší než osobní lekce?

Skype lekce Lenka

Možná uvažujete o tom, že s tou angličtinou už musíte něco udělat. Znalosti, které máte, ať už jsou jakékoli, se pořád zmenšují, a je vám jasné, že samo od sebe se to nezlepší, že? Pokud jste už slyšeli o Skype lekcích, asi vás bude zajímat, jestli jsou Skype lekce lepší než osobní lekce.

Občas mi někdo napíše e-mail s otázkou, jestli si může domluvit lekce. Ti, co jsou zdaleka nemají jinou možnost než lekce online. Někdo ale chce osobní lekce. Na takové e-maily odpovídám, že to je možné, ale že Skype lekce jsou lepší než osobní lekce. 

Co to vlastně jsou Skype lekce?

Jsou to lekce přes aplikaci Skype na vašem počítači nebo notebooku. Pokud tuhle aplikaci ještě nepoužíváte, stáhnete si ji zdarma, vytvoříte si svoje přihlašovací jméno a heslo, a je to.

V domluvený čas sedíte připraveni u počítače nebo notebooku a já vám zavolám přes video-hovor. Tím se spustí kamera, takže vidíme jeden druhého a zároveň se vám na obrazovce zobrazí chatovací okno, do kterého se dá zapisovat.

Osobní lekce doma nebo ve firmě mám v současné době se třemi lidmi a je to fajn, protože většinu týdne pracuji z domu, takže vítám možnost změny prostředí.

Z pohledu studenta / klienta jsou ale Skype lekce lepší, protože jsou účinnější. Já sama mám lekce španělštiny přes Skype už víc než rok a hodně mi to dává.

Proč jsou skype lekce lepší?

  • při lekci píšete, což vás učí správný anglický pravopis
    Když něco řeknete, neznamená to ještě, že víte, jak se to píše. Psaním do skypového chatu se učíte daná slova psát.

    Zrovna v angličtině, kterou učím, se všechno píše jinak, než se to vyslovuje. S tím mají problém dokonce i rodilí mluvčí, pokud nemají vyšší vzdělání nebo toho v životě moc nepřečetli. Setkávám se běžně s tím, že Angličan nebo Američan napíše „defiantly“ místo správného „definitely“. Několikrát jsem se taky pozastavovala nad gramatickou hrubkou, kdy rodilý mluvčí místo „I could have done“ napsal „I could of done“.

    Pokud jste věčný začátečník nebo mírně pokročilý student, možná si myslíte, že na tom až tak nezáleží. Samozřejmě, že se nic nestane, když uděláte chybu, ale když už se něco učíme, je lepší naučit se to správně, než se pak chybu odnaučovat, ne?
Skype lekce 3

2. vše, co vymyslíte, znovu zopakujete kvůli napsání

Když se vás na něco zeptám a vy mi odpovíte, je to někdy (často) takové střílení naslepo. Sama to tak se španělštinou taky mám. Řeknu nějakou větu a divím se, že to je správně. Pak to ale musím napsat, a větu znovu vytvořit slovo za slovem.

Když to, co mi řeknete, musíte posléze ještě napsat, musíte větu vymyslet dvakrát. Je to náročnější, ale zároveň mnohem efektivnější na zapamatování.

3. když nerozumíte, co říkám, napíšu vám to
Při osobní lekci u vás doma nebo ve firmě mě v případě, že mi nerozumíte, zastavíte a já to zopakuji. U skype lekce to navíc ještě napíšu.

Bohužel ne každý mě zastaví a požádá o zopakování, když nerozumí. Já se vždycky snažím sledovat výraz obličeje a poznat, jestli rozumí nebo ne. U skype lekce sedíme k sobě blíž, protože jste přímo před počítačem (kamerou) a není tam žádné rozptylování z okolí, takže výraz obličeje je dobře vidět.

Skype lekce s Miriam

4. ke všemu, co máte ve skypovém chatu napsané, se můžete vracet
Toto považuju já sama za největší výhodu. Nejen, že se k tomu můžete vracet, ale měli byste to dělat často! Pokud máte skype nainstalovaný v telefonu, můžete si ještě večer před spaním projít dané věty a zopakovat si je. Všechno je o opakování!

Opakování je to, co přináší největší výsledky. Nemyslím tím nějaké drilování slovíček, ale opakování v čase, a to celých vět a v logických souvislostech.

Na toto je skype taky skvělý. Každý týden se znovu zdravíme na začátku a na konci hodiny. Říkáme si stejné nebo podobné fráze. Týden co týden to váš mozek vnímá a zarývá se vám to více do paměti.

5. neztrácíte ani minutu
Lekce máme sice domluvené na pevnou dobu, např. každý pátek v 15:30, ale když se stane, že vám do toho něco přijde, stačí mi napsat den dopředu a můžeme hodinu přesunout nebo pokud můžu, i posunout třeba o půl hodiny později.anglická slova

6. opakování stejných vět v dalších hodinách
K tomu, co už jsme si říkali tzn. k určitým větám a frázím se díky tomu, že je to napsané v chatu, můžu vracet i já a znovu vám dávat k překladu ty stejné věty. 

7. můžete si hodinu domluvit i na pozdější večerní dobu, např. v 19:00, což u osobních lekcí většinou není možné.
Pokud někdo trvá na osobních lekcích, protože nepoužívá počítač, nemá nebo nechce mít aplikaci Skype nebo je prostě přesvědčený, že osobní kontakt jsou lepší, domluvíme se na tom, že za ním budu dojíždět.

V takovém případě ale nemá, pokud chce lekce se mnou, na výběr jiné dny než úterý a čtvrtek, a časově maximálně do 18. Sice chodím spát až kolem půlnoci, ale protože za tmy špatně vidím, nerada řídím večer a v noci.

Pokud ale chcete Skype lekce, můžeme se domluvit i na večerní dobu, podle toho, jak se vám to hodí.
 

8. finančně vás to vyjde levněji
Jedna Skype lekce se mnou vás vyjde na 350 Kč. Pokud chcete, abych přijela k vám domů nebo do firmy, přijde vás to na 500. V měsíčním součtu už je to znát.


angličtina přes skype se sluchátky

9. nic vás nerozptyluje
Když máte lekci doma u počítače, zavřete se v pokoji a můžete se soustředit jen na to, co říkám a co říkáte vy. Když jste ve své kanceláři v práci, pořád hrozí riziko, že vám někdo zavolá, někdo přijde apod.

10. dostanete lekci dlouhou přesně tak, jak si zaplatíte

Jedna lekce má 50 minut a na rozdíl od osobní lekce nejste ničím rozptylováni, nemusíte nikam odbíhat a v aplikaci Skype přesně vidíte, kolik minut hodina trvá (i zpětně, kolik trvala).

Způsob, který učím na hodinách angličtiny, je "Lazy English". Podívejte se na video, co to vlastně je:

Tak teď už znáte odpověď na to, proč jsou Skype lekce lepší než osobní lekce. Říkáte si, že by to chtělo konečně se do té angličtiny pořádně „obout“? Napište mi a domluvíme si den a čas, kdy se nám to oběma hodí

Chcete se zeptat na něco, co vám není jasné? Napište mi na e-mail jazyky@lenkaneubauerova.cz, ráda vám pomůžu cokoli vysvětlit.

One thought on “Jsou Skype lekce lepší než osobní lekce?

  1. Pingback:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..