Chcete se naučit anglicky, ale nechce se vám chodit do jazykovky ani platit hodiny s učitelem?
Chápu. Pokud nemáte rádi instituce a děláte si rádi věci po svém, tak je to jasné.
Ale otázka je jak se tedy naučit anglicky doma. A dá se to vůbec?
Jasně že dá. Není to ale "zadarmo". Musíte tomu věnovat čas a dělat určité věci.
Co tedy dělat?
1. Obklopte se angličtinou
Když jsme se jako malí učili česky, byli jsme obklopení češtinou ze všech stran. Mluvili na nás rodiče a ostatní dospělí. Pak jsme to po nich začali opakovat a mluvit sami. Pokud chceme umět rozumět, mluvit, číst a psát v angličtině, musíme si udělat anglické prostředí kolem sebe.
Znamená to psát si lístečky s anglickými slovíčky na věci, které máte doma, vypisovat si takhle celé věty a nechávat je viditelně kolem sebe, poslouchat rádio nebo televizi v angličtině jen jako kulisu.
Je to zdroj pro naše podvědomí. I když si myslíte, že se neučíte, váš mozek vnímá. Vnímá intonaci, slovní spojení, fráze. Aniž byste o tom věděli.
2. Používejte chytré aplikace
O jedné takové aplikaci, kterou jsem si sama moc oblíbila na učení španělštiny, jsem napsala nedávno článek. Jmenuje se Mooveez. Pokud chcete víc detailů, jak tahle apka funguje, můžete si je přečást tady: Nejlepší aplikace do mobilu na učení angličtiny.
Chytrých aplikací je spousta, některé jsou zdarma, některé placené. Většina má zkušební období zdarma a pak si platíte měsíční předplatné. Díky takové aplikaci můžete být v kontaktu s angličtinou v každé volné chvíli.
3. Sledujte anglické seriály nebo videa na YOUTUBE
Na YouTube je obrovská spousta videí od anglických, amerických a australských učitelů zaměřených přímo na určitou gramatiku nebo fráze. Je tam ale i spousta krátkých videonávodů, vlogů a nejlepších momentů ze seriálových epizod. Sledováním videí navyknete mozek na poslech angličtiny od rodilých mluvčích.
Výhoda YouTube je, že to nic nestojí a můžete si tam vyhledávat, co chcete, třeba celé odpoledne. Když se vám video nelíbí, najdete si jiné.
Moje oblíbené kanály jsou English with TV series nebo Learn English with Papa Teach me.
4. Samomluva
Samomluva je o tom, že si vytváříte věty v hlavě, které samozřejmě můžete říkat nahlas. Ale nemusíte. Můžete si o tom jen tak přemýšlet a tvořit věty.
Můžete taky mluvit anglicky třeba se svým psem :)
Nebo si představte, že za vámi někdo přijde a zeptá se vás, co dnes budete dělat. Nebo jaký jste měli den, co jste měli k obědu atd. Nejde vůbec o obsah ani úroveň.
Jde o to, že nutíte mozek připomínat si slovíčka a dávat je do vět.
O tomhle tipu je video, které jsem natočila před pár lety:
5. Najděte si parťáka na mluvení
Ideální je někdo, kdo umí anglicky dobře, ale když nikdo takový ve vašem okolí není, stačí i když budete mluvit s manželem, partnerem nebo dětmi.
Můžete si třeba zavést anglický večer nebo celý den. Ze začátku budete mluvit jen v jednoduchých větách, ale postupně uvidíte zlepšení.
Takže jak se naučit anglicky doma?
Zkombinujte pokud možno všechny tyhle tipy. Obklopte se angličtinou, vyberte si nějakou chytrou aplikaci, vyberte si youtube kanál, který vám bude sympatický nebo sledujte seriály (klidně i s titulky), mluvte v duchu sami se sebou anglicky a najděte si někoho, s kým budete procvičovat jednoduchou konverzaci.
Není vůbec potřeba dělat hned všechno naráz. Vyberte si, co se vám líbí. Nestresujte se.
Jestli ale chcete vidět výsledky, je potřeba BÝT V KONTAKTU S ANGLIČTINOU každý den.
Pokud máte pocit, že jste ztracení a vůbec nevíte, kde začít, můžete s učením začít podle mého návodu Jak se naučit jazyk za 3 měsíce tak, abyste se domluvili.
Pokud potřebujete s něčím poradit, napište mi do komentářů dole pod článkem.
Jestli si chcete domluvit hodiny přes skype, napište mi, údaje najdete na stránce KONTAKT.