Jak si dobíjet energii

IMG_20151006_155250Na minulé hodině angličtiny jsem Katce říkala, jak je má kamarádka Miriam pořád plná energie. A Katka mi řekla, že to já jsem prý taky; že prý vždycky z angličtiny odchází nabitá a s chutí do dalšího učení.

Jak to tedy je? Co nám dodává energii? A co nám ji bere (i to je důležité vědět)?

Hodně nám ji berou negativní lidé, kteří si neustále stěžují. Všichni jsou darebáci, všechno je špatné. Někdo si myslí, že když bude mít víc peněz, bude šťastnější. Není to pravda. Vždyť i bohatí mají deprese! A naopak lidé, kteří třeba žijí v extrémních podmínkách nebo jsou tělesně postižení, září štěstím jako sluníčko.

Čím to, že tihle lidé, kteří by mohli najít spoustu důvodů, proč si stěžovat, se radují ze života a dodávají optimismus těm zdravým kolem sebe? Myslím, že je to prostě proto, že jsou rádi, že jsou naživu a jsou vděční za každý den. Vděčnost je totiž základ. Vděčnost za všechno, co máme, ať je toho málo nebo moc. Každý z nás má důvod k vděčnosti. Můžeme si vybrat, jestli si budeme stěžovat, nebo budeme vděční za to, co máme.

Vděčnost za to, co mám, mi vždycky zlepší náladu.

A z čeho čerpám tu energii? Na prvním místě je u mě pohyb v přírodě. Procházka s naší Aisou, kterou chodím dvakrát denně venčit. Venčení je nutnost, ale na procházkách s ní si krásně pročistím hlavu, prodýchám se a ještě se kochám pohledem na okolní přírodu.

Druhá věc je mít práci, která vás baví. Mě baví všechno, co se týká cizích jazyků. Když někomu vysvětluji něco z gramatiky nebo cokoli, co se týká angličtiny nebo němčiny, jakoby se "rozsvítím“. Mám štěstí, že moje práce mě baví. Vím, že ne v každém životním období je možné dělat práci, která Vás naplňuje. Když takovou práci nemáte, dobíjí vám energii to, co s nadšením děláte ve volném čase.

Pokud máte partnera, se kterým máte spokojený vztah a jste spolu rádi, pak je to další věcí, která dodává energii. Jestli to takhle máte, buďte za to vděční. A jestli jste sami, můžete se těšit, až vám přijde do života. K tomu, aby přišel, ale podle mě musíte mít ukončený vztah, který nefunguje. Chvíle s milovaným partnerem jsou čtvrtá věc, která mi dodává energii.

Co dál? Prospěšnost, užitečnost. Když můžu někomu poradit díky svým zkušenostem a tomu, co jsem si v životě prožila, cítím velké uspokojení a radost. A jsem za to vděčná. Cítím, že tenhle pocit užitečnosti je prostě k nezaplacení.  Takže další věc která mi dodává energii, je pocit, že přináším nějaký užitek.

Každý z nás má nějakou věc nebo oblast, která ho zajímá. Někdo má to štěstí, že se tím může živit, někdo se tím zabývá ve volném čase. U mě je to práce i koníček v jednom. Živím se překlady a učením a ve volném čase se sama učím španělsky podle návodu, který jsem napsala, protože mě to baví. Když děláte něco, co Vás baví, dodává vám to velké množství energie.

V tom je podle mě tajemství energie, úspěchu a štěstí. Musíme je najít v sobě, v tom, co baví právě nás. Protože každý z nás je originál.

2 thoughts on “Jak si dobíjet energii

 1. Valéria Jandová

  Ja si tiež tak dobíjam energiu, ako to popisuješ a funguje to výborne.
  Najčastejšie je to u mňa pohyb v prírode a vďačnosť za to a radosť z toho, čo robím, že môžem byť pre niekoho užitočná.

  Reply
  1. Lenka Neubauerová

   Post author

   Je to tak :) Tak mě napadá, že ta vděčnost by se měla učit už od mala, trvalo mi spoustu let, než jsem na to přišla, díky různým knížkám, filmům atd.

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..