Co víc pomůže při učení cizího jazyka?

co vic pomuze pri uceni ciziho jazykaNěkolikrát jsem dostala dotaz: co mám dělat, abych se moje angličtina (němčina) zlepšila?
Je lepší sledovat filmy nebo videa? Anebo raději číst knížky, blogy, noviny a časopisy?

Co víc pomůže při učení cizího jazyka?

Určitě záleží na tom, proč se vůbec jazyk učíte. Pokud jen tak pro radost, stačí vám pomaličku se učit čtením knížek a postupně se budete zlepšovat tak, že budete moct sledovat filmy a jednou i mluvit. Ale co když se chcete učit rychle tzn. rychle vidět výsledky? Pak je potřeba kombinovat čtení i poslech a k tomu i sám mluvit. K tomu, abyste souvislému textu alespoň trochu rozuměli, se ale nejdřív musíte naučit aspoň minimální základy.

Pokud máte vizuální paměť, čtěte

Jak jsem se angličtinu naučila já? Určitě nejvíc čtením. Četla jsem třeba detektivku se známým Perry Masonem v angličtině a tutéž knížku jsem měla i v češtině. Možnost sledovat, jak byly věty přeložené, pro mě byl zážitek. Vypisovala jsem si nová slovíčka, ale hlavně celé věty a ty jsem si pak opakovala, takže se mi postupně ukládaly do paměti.

Pokud máte audio-paměť, učte se hodně poslechem

Každopádně je taky dobré vědět, jestli máte vizuální paměť nebo audio-paměť a brát to při učení cizího jazyka v úvahu. Pokud máte vizuální paměť, tak jako já, potřebujete všechno vidět, dělat si výpisky. Na prvním místě pro vás vždycky bude učení „pohledem“ a teprve na druhém učení poslechem.

Můj přítel má na rozdíl ode mě audio-paměť, potřebuje text „slyšet“. Nejvíc se naučí z filmů, videí, her, prostě čehokoliv, co může slyšet, a tímto způsobem ho taky učení víc baví, zatímco mě baví víc čtení.

Naučit se domyslet si význam

Ať už jste jakýkoli typ, je potřeba přidat i to druhé tak, aby vznikla kombinace obojího. Poslech potřebujete i k naposlouchání správné intonace, hovorových výrazů a k tomu, abyste se naučili domyslet si význam, i když rozumíte jen něčemu.

Naučit se domýšlet si celkový význam, je při mluvení úplně zásadní věc. Nikdy totiž nebudete znát všechna slova, ani když se budete učit roky. Když ale neznáte jedno slovo a zbytek věty obsahuje slova, která znáte, můžete si význam domyslet.

Při učení jazyka se netrapte! Bavte se!

A jaká je tedy odpověď na otázku, co vám pomůže víc, jestli čtení nebo poslech? Pomůže vám obojí, ale víc to, co vás víc baví. Všechno, co nás baví, nám dá mnohem víc, než když se do něčeho nutíme. Jestli rádi čtete, kupte si knížku. Ale dobře si vyberte!

- Máte rádi detektivky? Pořiďte si detektivku.
- Zajímá vás psychologie, osobní rozvoj, motivace? Sežeňte si třeba něco od Randyho Gage,  Jacka Canfielda nebo Roberta Kyiosakiho.
- Baví vás vaření? Pořiďte si cizojazyčnou kuchařku. U filmů a videí to samé. Sledujte to, co vás zajímá.

K poslechu cizího jazyka se dá v dnešní době výborně využít i internet. Na youtube najdete spoustu krátkých videí, a dá se z nich dost naučit. Když budete opakovat to, co slyšíte, naučíte se správnou výslovnost a intonaci. Pro středně pokročilé angličtináře můžu doporučit třeba Marka Gungora nebo Jeffa Dunhama s jeho Ahmedem. Některé jsou s českými titulky, některé ne, chce to trochu hledání…ale kdo hledá, najde :)

Takže hledejte, zkoušejte. I když třeba máte pocit, že je to pro vás ještě moc těžké, s každým dalším článkem nebo videem se vám do hlavy dostávají další slovíčka, slovní spojení, věty. A jak jich bude přibývat, půjde vám to čím dál líp!

One thought on “Co víc pomůže při učení cizího jazyka?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..