Nedávno jsem četla článek o nových výzkumech ohledně učení nových slovíček.
Při učení nových slov se prý v mozku aktivuje systém ventral striatum, který se aktivuje i při užívání drog nebo při sexu.
Další významné zjištění této studie byl důvod, proč se lidé rádi učí: protože přitom zažívají pocit odměny. A taky to, že jsme schopni učit se nová slova v jakémkoli věku, od dětství do dospělosti i ve stáří.
A jaký to má vliv na naše zdraví a náš mozek? Překvapivě hodně velký. Nejen že učení zlepšuje paměť, ale i oddaluje demenci a pomáhá s různými mentálními problémy.
Člověk se cítí mladší a také tak působí na druhé
Podle mě učení způsobuje i to, že se člověk cítí mladší a působí tak i na druhé. Nejspíš je to proto, že učení je spojováno se školou tj. věkem mezi 6 a 23 lety, takže když je vám 30 či 40 a učíte se něco nového, připadáte si prostě mladší. A druhá věc je, že popíráte často omílané tvrzení typu "Na tohle já už jsem stará". Jestli se v pozdějším věku učíte něco nového, tak vlastě říkáte svému podvědomí, že vy staří nejste.
Na nic nejsme moc staří a nikdy není pozdě se něco učit.
Ono nám stejně nic jiného nezbývá, protože všechno se vyvíjí a rozhodně se nedá říct, že se jednou něco naučíte a vystačíte s tím na vždycky. Těžko. Za pár let bude zase všechno jinak a učit se něco nového musíme tím pádem všichni.
Změnit zažité zvyky a překonat lenost, která je naší přirozenou vlastností, ale není tak lehké. Co ted s tím?
Jsme uzlíčky návyků - takže musíme vytvořit nový
Často si přejeme něco umět, nebo něco změnit, ale dokud pro to něco neuděláme, nezmění se nic. Jsme totiž všichni takové uzlíčky návyků. Když si jednou na něco zvykneme, tak to tak děláme, i když se nám to třeba nelíbí. Změnit to můžeme jedině zavedením nového návyku.
Vytváření nového návyku trvá minimálně tři týdny, takže když chcete udělat nějakou změnu (např. začít se učit cizí jazyk), musíte to vydržet 3 týdny každý den a pak už se to stane tak nějak přirozenou součástí vašich dnů. Prostě si na to pak zvyknete :).
S každým novým návykem vám stoupne sebevědomí. Právě tím, že jste překonali sami sebe. Nesmíte se ale obviňovat z toho, že uděláte sem tam nějakou chybu! Chyby dělá každý. A když vydržíte, zasloužíte si pochvalu a buďte na sebe pyšní! Nic nedělat a jen kritizovat umí každý, ale odhodlat se místo toho, že se třeba naučíte anglicky, to chce odvahu a ochotu překonat lenost a jít do akce.
A jestli nevíte, kde začít, zkuste to tady.