V poslední době se mi ozvalo pár lidí, kteří se buď angličtinu učí už roky (na škole) a nedaří se jim to, nebo se ji kdysi učili, přestali, a touží po tom, se ji jednou pořádně naučit. A ptají se mně: co mám dělat?

Víte, není učení jako učení. Mít angličtinu ve škole ještě neznamená, že se domluvíte. Já jsem po 4 letech němčiny na střední škole nebyla schopná v praxi vůbec reagovat.

Když se totiž učíte jednotlivá slovíčka, tak je dostanete do krátkodobé paměti a za nějakou dobu z toho stejně nic nevíte. Je to jako se zkouškami. Týden se něco učíte, pak uděláte zkoušku, a tím to hasne. Ale k čemu to je?

Jestli chcete s tou angličtinou pohnout, mám pro vás pár tipů. To, co dělám já, když se učím nový jazyk. Před nějakou dobou jsem se učila španělštinu a na základě toho jsem napsala návod JAK SE NAUČIT CIZÍ JAZYK ZA 3 MĚSÍCE TAK, ABYSTE SE DOMLUVILI. Teď se od vánoc učím hebrejštinu a našla jsem ještě pár vychytávek 🙂

1. BAVTE SE TÍM

Mám dobrou zprávu: pokud nesnášíte učebnice, můžete se učit jen pomocí videí a chytrých aplikací. Můžete si to dělat podle sebe. Ale musí vás to bavit. Pokud totiž angličtinu (nebo jiný jazyk, co se chcete naučit) nesnášíte, tak se ji asi nenaučíte. Učit se něco s odporem je kontraproduktivní. Takže jestli fakt toužíte po tom se ten jazyk naučit, najděte si něco, co se vám na něm líbí.  Nebo někoho, kdo se vám líbí – herec, zpěvák, známý youtuber. Já mám takhle v oblibě jednoho britského youtubera, který natáčí videa o angličtině a přijde mi ohromně vtipný 🙂 Takže hledejte…

2. JDĚTE DO TOHO AKTIVNĚ

a. Vymýšlejte si věty ze slovíček

Hledět do učebnice a učit se nazpaměť slovíčka jedno za druhým není aktivní učení. Dejte si s tím trochu práce! Vemte třeba ten seznam slovíček a zkuste ke každému slovíčku vytvořit vlastní větu a přeložit ji.

b. Učte se pomocí písniček

Najděte si na YouTube oblíbenou písničku a pokud není text přímo ve videu, vyhledejte si ho na google – napište do vyhledávače slovo „lyrics“, což znamená text písničky, a za to název té písničky. A ten si pak zkuste přeložit. Písničky jsou na učení úplně super. Spojuje se vám v hlavě melodie s textem, a pokaždé když to znovu slyšíte, tak si to zopakujete.

c. Pište si slova a věty vlastní rukou

Možná vám to přijde jako hloupost, ale fakt to funguje: pište si všechno vlastní rukou. Malujte si do toho obrázky. Podtrhávejte si věty různými barvami. Uvidíte, že vám toho v hlavě zůstane víc! Já to kombinuju, něco píšu na papír, něco do poznámek v mobilu, něco mám v oblíbených položkách v překladači. A nejvíc si zapamatuju to, co si napíšu vlastní rukou na papír a třeba si to zakroužkuju nebo barevně podtrhnu.

3. OPAKUJTE TO, CO JSTE SE UŽ UČILI

Náš mozek je prevít, nestačí mu, že se něco naučíte jednou :). I já, dokud se nenaučím do úrovně, kdy jsem schopná v tom jazyce plynně mluvit, musím pořád opakovat to, co jsem se naučila včera, před týdnem, před měsícem. S každým novým podíváním se na to slovo / větu vidím, že jsem se to už učila, ale v té paměti je to jako by napůl. Aktivně to prostě ještě neumím.

Tohle je věc, která většinu lidí deprimuje. Slyším to pořád: „vždyť už jsem se to učil/a, jak to že to ještě neumím? Holt, pokud chceme něco dostat do dlouhodobé paměti, musíme to mockrát zopakovat (myslím, že minimálně 11x). Takže buď se s tím smíříte a budete opakovat, nebo budete věčně říkat, že se to nikdy nenaučíte 🙂

4. POUŽÍVEJTE CHYTRÉ APLIKACE

Dnes je spousta chytrých aplikací do telefonu. Vemte si, že já jsem se učila jenom z učebnic a z toho, že jsem četla knížky v angličtině a zároveň v češtině. Dnes už se ale učím právě pomocí těch aplikací.

Na španělštinu jsem používala DuoLingo, teď na hebrejštinu HelloTalk a SayHi. A jistě je spousta dalších. Většinou mají neplacenou i placenou (rozšířenou) verzi a bude vám stačit ta neplacená.

Zvlášť nadšená jsem teď z toho SayHi. Je to takový překladač, kde si zvolíte výchozí jazyk a cílový jazyk, pak dole kliknete na mikrofon a řeknete větu v prvním jazyce, ono vám ji to napíše a přeloží a řekne nahlas. Věty tam zůstávají tak jako třeba na chatu v messengeru, a pokaždé, když na ně kliknete, tak vám to ta appka zase nahlas řekne. Je to fakt super!

5. MLUVTE – ASPOŇ SAMI SE SEBOU

Většina lidí se bojí mluvit, aby neudělali chybu. Přitom chybami se právě učíme. Když uděláte chybu, tak vám to vadí a tím do toho dostanete emoce. A je velká šance, že si to zapamatujete. Takže doporučuju využít každou možnost k tomu, s někým anglicky mluvit nebo si psát (např. na Facebooku).

Vymýšlejte si krátké větičky typu „Můžu tam jít“, „Chci to udělat“, „Zítra musím jít do práce“, „Můžete mi pomoci?“ apod. A tyhle věty si překládejte. Když neznáte slovíčka, vyhledejte si je. Tohle vám fakt obrovsky pomůže, ale je potřeba to dělat často.

Tohle všechno jsou moje osobní tipy, to, co sama dělám. Další možnost je sledovat filmy nebo seriály, ale většina začátečníků mi říká, že filmy jsou na ně moc těžké a rychlé. A jsou z toho pak frustrovaní. Takže zkuste použít něco z toho, co jsem tu psala, a pusťte se do toho!

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.